جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

کاربردهای اوزون تراپی

توسط / یکشنبه, 01 فوریه 2015 / منتشر شده در دسته‌بندی نشده
Ozonoterapia1

اوزون درمانی چیست؟

اوزن درمانی (اوزن تراپی) یکی از انواع طب‌های جایگزین محسوب می‌شود که هدف در آن افزایش میزان اکسیژن خون افراد از طریق ورود اوزن به بدن است.
استفاده از اوزن پزشکی برای ضدعفونی و همچنین درمان بیماری‌ها قدمتی 150 ساله دارد و تاثیر آن در درمان عفونت، زخم و بیماری‌های متعدد با وجود اسناد پزشکی مشخص شده است. این روش به عنوان یک روش سازگار با بدن به همراه عوارض جانبی کم خود را ثابت کرده است. با اینکه اولین استفاده‌ها از اوزن به ضدعفوتی کردن آب آشامیدنی محدود می‌شد، این ماده امروزه برای درمان حدود 114 بیماری استفاده ‌می‌شود.

موارد استفاده از اوزون درمانی

اوزن درمانی شامل وارد کردن اوزن به بدن با روش‌های مختلف می‌شود که معمولا اوزن با گازها و مایعات متنوعی مخلوط شده و به بدن تزریق می‌شود. این تزریق به صورت‌های مختلفی انجام می‌گیرد از جمله تزریق در واژن یا مقعد، تزریق عضلانی، تزریق زیر پوستی یا به صورت تزریق داخل وریدی (مستقیما داخل رگ). همچنین در روش دیگری موسوم به اتوهموتراپی، خون از بیمار گرفته می‌شود، در معرض گاز اوزن قرار می‌گیرد و دوباره به بیمار تزریق می‌شود.
این روش درمانی در بیماری‌های مختلفی مثل سرطان، ایدز، ام اس، آرتروز (ورم مفاصل)، دردهای مفاصل زانو، ‌شانه و دیسک کمر، بیماری‌های قلبی، آلزایمر، لایم و … مورد استفاده قرار گرفته است. استفاده از اوزن درمانی در درمان سرطان باتوجه به این تئوری که سرطان در محیط مملو از اکسیژن قادر به گسترش نیست و اوزن درمانی نیز سطح اکسیژن بدن را افزایش می‌دهد، آغاز شد. در مورد ایدز، اگرچه اوزن موفق به غیرفعال کردن این ویروس در محیط آزمایشگاهی شده است، هنوز شواهدی در رابطه با نتایج مثبت برای بیماران زنده وجود ندارد.

پیشرفت‌های اخیر

در سال‌های اخیر اوزن به شکل موثری به عنوان یک عامل ضد باکتری برای درمان عفونت دهان ناشی از آکتینومیسز نائسلوندی، لاکتوباسیلوس کازئی و استرپتوکوکوس موتانس مورد استفاده قرار گرفته است. اگر دهان درحدود 60 ثانیه در معرض اوزن قرار بگیرد تقریبا تمامی باکتری‌ها که عامل عفونت هستند از بین می‌روند اما طولانی بودن این عمل می‌تواند سبب تخریب پروتئین‌های بزاق شود. قرار گرفتن 10 تا 30 ثانیه‌ای در معرض گاز اوزن توصیه می‌شود چراکه در این زمان تعداد قابل ملاحظه‌ای از باکتری‌ها کشته می‌شوند.

در تحقیقات دیگری با تزریق زیرپوستی در عصب‌ و صدمه به عصب سیاتیک در موش، نتایجی درخصوص کاهش درد یافت شده است. نحوه عملکرد این عمل هنوز مشخص نیست اما تاثیر اوزن در تنظیم کردن وضعیت ژن که نقش مهمی در شروع و نگهداری آلوداینیا (نام دیگری برای بیماری پردردی) دارد مشاهده شده است. روش‌های درمانی پرولوتراپی و پرولوزون تراپی که در درمان دردهای مزمن و همچنین دردهای مفصلی اعم از زانو، شانه، لگن و … موثر هستند از زیرشاخه اوزن درمانی بوده که در سال‌های اخیر بیش‌تر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.


بالا