جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

اوزون درمانی پوسیدگی دندان

نزدیک به ۱۰۰ سال است که اکسیژن فعال ( ازن ) در شغل پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است . همچنین بیش از یک قرن است که از این گاز در کاربردهای تجاری استفاده می کنند . تا کنون تحقیقات گروهی گسترده ایی در زمینه موفقیت های ناشی از ازن درمانی صورت گرفته است . به طوریکه بیماران در موفقیت این تکنولوژی بدون درد شگفت زده شده اند .

سیستم رفع پوسیدگی بر پایه گاز اکسیژن فعال ( اوزون ) از طریق یک شلنگ و  Handpeice  به یک فنجان پلیمر جهت درمان در اطراف دندان قرارگرفته و ازن از طریق بافت فاسد نفوذ کرده و هر گونه عفونت قارچی ، ویروسی و باکتریایی را از بین می برد . به نحویکه این گاز واسر شصت کردن متابولیسم اسیدی باکتری ها را به طور عالی انجام می دهد .

جالب است بدانید که در روش اوزون تراپی، گاز اکسیژن فعال ( ازن ) طی ۱۰ ثانیه تمرکز در محدوده ضایعه ، ۹۹ درصد آلودگی را نابود کرده و موجب فرآیند توقف آلودگی می گردد و ضایعه مورد نظر پس از پاکسازی ، توانمندی احیای مجدد را داشته و ترمیم طبیعی بافت به طرز فوق العاده ایی در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد. حال آنکه روند سالها پوسیدگی در محدوده خرابی دندان اینگونه احیای طبیعی را غیر محتمل نشان می دهد . جالب اینکه این روند بهبودی و ترمیم خودکار در محل پوسیده درمان شده نسبتاً نرم بوده و نیاز به ترمیم پشتیبانی نخواهد داشت و البته در پاره ای مواقع طی ملاقات های تجدید نظر و بررسی پس از ازن درمانی نسبت به میزان سختی بافت احیاه شده و تشخیص آن نیاز به پشتیبانی درمانی می باشد . این روند افزایش بافت عموماً می تواند طی ۳ ماه انتظار و در مواقعی بیشتر ادامه داشته و کار ترمیم خود را انجام دهد . حال آنکه این روند افزایش ، همان بافت های هستند که در روش های فعلی به منظور دستیابی به نتایج اولیه از بین می روند و این عملکردی است که حتی الامکان باعث حفظ دندان های اولیه و اصلی می گردد.

هنگامی که برای بیماران، اوزون تراپی تجویز می شود، این روند درمان امکان احیای طبیعی مجدد بافت دندان پوسیده را بدون نیاز به تزریق و سوراخ کردن و پر کردن فراهم می گرداند . این روند درمانی بسیار سریع و غیر تهاجمی بوده و رفع بدون درد و فوری باکتریایی را به ارمغان می آورد . ازن درمانی در این قسمت بسیار خوشایند تر از روش های درمانی قدیمی می باشد . مراقبت های دندانی هر روز در حال تغییر است و لذا تغییر روند کار دندان پزشکان با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در این زمینه امری ضروری است . به دلیل مورد توجه قرار دادن این موضوع در رسانه های ملی بیماران نیز اقدام به درخواست آن می نمایند . تحقیقات علمی حاکی از آن هستند که این تکنولوژی سودمند می باشد . ایده قطع عضو بافت ها تغییر کرده است . هر پزشک وظیفه مراقبتی خود را داشته و باید در مدیریت تشخیص و مدیریت پوسیدگی در سایه این روش درمانی جدید تجدید نظر نماید.

ازن باکتری های درون پوسیدگی را از بین برده و دندان را با رساندن به حالت سالم تر مجدداً احیا می کند . این روش تنها ۱۰ ثانیه به طول می انجامد و نیاز به هیچگونه تزریق یا سوراخ کردن ندارد . یک کلاه پلاستیکی فاقد منفذ در اطراف دندان آسیب دیده ثابت می شود و ازن سبب می گردد پوسیدگی نرم به فروپاشی سخت تبدیل شود که نه تنها گسترش نمی یابد بلکه هیچ گونه آسیبی نیز در پی نخواهد داشت .

دانشمندان در دانشگاه Belfast این تکنیک را گسترش داده اند . به نظر آنان ۱۰ ثانیه ازن موجب می شود بیمار از شر ۹۹ درصد موجودات میکروسکوپی خلاص شود . سپس بیمار می تواند برای پوشاندن این فرآیند سخت باقیمانده از یک روکش صاف و سفید برای پاک کردن دندان استفاده کنند. پروفسور Edward Lynch از همان دانشگاه بیان می دارد : من با مجموعه متنوعی از مواد شیمیایی و دیگر موارد مورد مصرف ، آزمایشاتی را انجام داده ام که هیچ یک عمل نکرده اند . اما با آزمون و خطا به این کشف دست یافته ام که ازن می تواند در چند ثانیه پوسیدگی را از بین ببرد . دکتر Piter Murray از James Hull که به Cardiff ملحق شده است در آزمایشات شرکت نموده اظهار می دارد این سیستم یک امداد غیبی واقعی برای آن دسته از بیمارانی است که ترس همیشگی ملاقات با دنداپزشک را با خود دارند . اگر بتوانیم پوسیدگی را به موقع تشخیص دهیم ، هیچ احتیاجی به سوراخ کردن دندان بیمار در طول زندگی اش نخواهیم داشت .

منبع: سایت جامع تحقیقات و اطلاعات اوزون

بالا