جزئیات خود را فراموش کرده اید؟

اوزون درمانی خارپاشنه

اوزون درمانی روشی جایگزین است که با تزریق اوزون دربافت ها باعث افزایش میزان اکسیژن بافت ها ،ماهیچه ها ،لیگامنت ها ومفاصل میشود. این روش درمانی، برای درمان انواع بیماری های اسکلتی-عضلانی و درد مفاصل مانند خار پاشنه مفید می باشد.

یکی از دلایلی که باعث میشود خارپاشنه با درمانهای معمول کاملا بهبود نیابند، نبود جریان خون دربافت ها است. لیگامنت ها،تاندون ها ومفاصل درحالت طبیعی مانند یک باندکشی هستند برای اینکه بافت ها استقامت کافی را داشته باشند باید مواد مغذی بوسیله خون برایشان فراهم شود زمانیکه آسیب دیدگی رخ میدهد بافت ها متورم میشوند وجریان خون دراین بافت ها کاهش میابد. درد هم براثر کمبود خون و موادمغذی ایجاد میشود. آسیب دیدگی های شدید به دلیل کمبود این مواد بهبود نمی یابند. به همین دلیل از تزریق مستقیم اوزون استفاده می شود. اوزون درمانی از 4 راه برای درمان استفاده میکند:

1- استفاده از بی حسی موضعی تا عصب ها را بی حس کند.

2- مواد ضدالتهابی برای کاهش تورم والتهابات استفاده میشود همچنین باعث افزایش جریان خون میشود.

3- با رساندن مواد مغذی به بافت ها باعث تغذیه کردن بافت میشود و به ترمیم و بازسازی آنهاکمک میکنند.

4- اوزون درسلولها پخش میشود اوزون یک اکسیژن غیرفعال است.

نتیجه: درد کاهش میابد، بافت ها تغذیه میشوند، جریان خون افزایش میابد و باعث بهبودی خار پاشنه و سلامت بافت ها میشود. درحالیکه روند بهبودی بیماران با یکدیگر متفاوت است اما اکثر بیماران به 3 تا 5 مرحله درمان نیازدارند.

اوزون درمانی با تزریق اوزون در اطراف لیگامنت یعنی ناحیه ای که به استخوان متصل شده است و خار پاشنه ایجاد می شود انجام میشود. تزرق اوزون باعث افزایش جریان خون ورساندن مواد مغذی به این ناحیه از پاشنه میشود.

موضوع مهمتراین است که این تزریق باعث تحریک رسوبات و فعالیت های فیبرها و کندرو بلاست chondroblasts (سلولهای غضروف ساز) میشود این سلولها باعث تولید کلاژن در بافت ها میشود و غضروف ها از این مواد برای بهبودی و ترمیم لیگامنت ها و  مفاصل استفاده میکنند.

اوزون درمانی باعث ترمیم سلولها،استقامت وکاهش گرفتگی بافت های آسیب دیده ،استحکام وکاهش درد پاشنه میشود.

این درمان 1 تا 3 روز بعد از درمان در بدن تاثیر میگذارد. میزان تاثیر این درمان دربدن افراد براساس توانایی فرد و میزان شدت آسیب دیدگی متفاوت است. زمانیکه شما درمان شدید، پزشک میتواند نتیجه درمان را ارزیابی کند و درصورتیکه به درمان های دیگر نیاز باشد برای شما این موارد را توضیح خواهد داد و درمان های دیگر را تا بهبودی کامل انجام خواهد داد. این روش باید هر 2-1 هفته یکبار تازمان بهبودی کامل تکرارشود. اوزون درمانی اغلب برای درمان کامل بیمار انجام میشود حتی درصورتیکه دردهای شدید ایجاد شود وچند سال دربدن پایدار باشد.

بالا